Tur fra Elefantstien til Monolitten

Postet av Tistedalen FL den 26. Mai 2025

Søndagens tur gikk opp Elefantstien fra Torpbukta til Monolitten og stenhuggermuseet ved Iddefjorden. Åtte turgåere var med på denne kuperte turen. På grunn av regnet de siste dagene, måtte vi være forsiktige, og "klatrepartiet" opp på på fjellryggen krevde en stø fot og konsentrasjon, men vi kom opp uten problemer. Tilbaketuren gikk på den lettgåtte kyststien og ned Styggdalen mot Torpbukta. 

Turledere var Sigmund Kvam og Astrid Watterdal (fotograf)


                                            Turen startet med "klatring" opp Elefantstien

                                        Utsikt innover Iddefjorden med bl.a. Ystehede og Skriverøya

                     Ryktet sier at dette er steinblokke som var beregnet til Hitlers seiersmonument etter                                       2.verdenskrig, men heldigvis ble de liggende der...

                    Ei fin gruppa klare for tur fra Torpbukta (eller kanskje de er ferdige med turen?)




Skilsmisse TFL/DNT: Enstemmig vedtatt. Vedlagt protokoll fra møtet!

Postet av Tistedalen FL den 15. Mai 2025

TFLs leder Kjell Bernstrøm sammen med interimstyrets leder (DNT) Einar Skontorp, som i dag sitter i TFLs styre som leder av gruppa for Budalsvika.

Protokoll ekstraordinære årsmøte 15.mai.pdf

Det ekstraordinære årsmøtet i Tistedalen Friluftslag som ble avviklet på Ertehytta torsdag kveld, hadde som mål å avgjøre om TFL og DNT skulle skille lag. TFLs leder, Kjell Bernstrøm ønsket de frammøtte velkommen, Svein Løwengreen ble valgt til dirigent, Merete Mæland valgt til protokollfører og Torill Myrhaug og Svein Minge ble valgt til å underskrive protokollen. Etter at alle formaliteter var gjennomgått og godkjent, informerte Kjell Bernstrøm om alt som var gjort omkring denne saken og hvorfor det var nødvendig å skille TFL og DNT. (Vi går ikke inn på detaljer omkring dette her, men oppfordrer de som ønsker mer info å lese saksdokumentene som ligger nedenfor dette stykket).

Det var selvfølgelig knyttet litt spenning når styrets forslag skulle opp til avstemming, men forslaget ble enstemmig vedtatt. Alle de 51 frammøtte sa ja, og dermed er det klart for DNT Halden og Omegn, om de blir godkjent på DNTs landsmøte senere i sommer. Det regner vi med går i orden!

       Merete Mæland og Svein Løwengreen, protokollfører og dirigent, styrte møtet med stø hånd

Kjell Bernstrøm informerte forsamlingen på en ryddig og informativ måte om prosessen som ledet til dette ekstraordinære årsmøtet!

Det var bra oppmøte denne kvelden, men med medlemsmassen TFL/DNT har burde det kanskje vært flere?




TFLs medlemskontingent 2025

Postet av Tistedalen FL den 12. Mai 2025

Utsending medlemskontingent for 2025

Faktura for medlemskontingent til TFL, ble sendt ut med epost 7. mai, og i Posten til dem som ikke har epost-adresse.

Vi har tidligere erfart at slike «masse-utsendelser» havner i søppelpost hos noen mottakere, så fint med en tilbakemelding dersom fakturaen ikke er mottatt, eller hvis det er andre endringer vi bør vite om.

Betalingen går gjennom Norges Idrettsforbund/ Buypass Manager som videresender til oss.

Vennlig hilsen

Hege Kjelvik, sekretær




Langs Hallevägen 9. til 11. mai!

Postet av Tistedalen FL den 12. Mai 2025

Hallevägen

Fredag var vi ti personer som la ut på tur langs Hallevägen fra Rävlyckan, med Halden sentrum som mål. Det ble en super helg med strålende vær, vakker natur og godt selskap. Søndag kom flere til ved Ertekroken, der Frank Skovrand underholdt med fortellinger og sang om folk og skikkelser som en gang levde langs denne historiske ruta. Vi var 19 personer som gikk siste etappe ned til byen, og turen ble avsluttet med et glimt av skrinet til Orre Bryngel, en av de sagnomsuste skikkelsene Skovrand fortalte om. Takk til Frank Skovrand for flott underholdning! Og takk til alle som var med på tur – både dere som gikk hele veien fra fredag og dere som ble med fra Ertekroken!

Bilder: Espen Berger, Vivan Skontorp, Liv Marit Bernstrøm og Einar Skontorp





Velkommen til vårens ALLER vakreste eventyr - dvs. sesongstart for rulleskitrening i Tistedalen Skianlegg!

Postet av Tistedalen FL den 11. Mai 2025


Førstkommende mandag 12. mai kl. 18:00 starter vi opp igjen med organiserte rulleskitreninger for barn og ungdom i Tistedalen Skianlegg. Etter en velfortjent pause er vi omsider klare for å sparke i gang skisesongen 2025/26, med dødsforakt og hvinende kulelagre!

Hvem kan delta?

    • Tilbudet om rulleskitrening på mandager gjelder i utgangspunktet for barn/ungdom i aldersgruppa fra ca. 8–13 år, uansett ferdighetsnivå – både nybegynnere og mer erfarne.

    • Vi legger opp til gruppeinndeling etter alder og nivå, og vil så langt det lar seg gjøre stille med to trenere på hver økt for å sikre god, nivåtilpasset veiledning og oppfølging


Utstyr:
    • TFL stiller med rulleski og skistøvler fra klubbens utlånsdepot til utøvere som ikke selv har eget rulleskiutstyr.

    • Skistaver med rulleskipigg, hjelm (obligatorisk) og evt. annet personlig sikkerhetsutstyr, som f.eks. knebeskyttere, albuebeskyttere e.a. (valgfritt), vil nødvendigvis hver enkelt utøver måtte stille selv.


Praktisk info:
    • Oppmøte skjer ved skihuset i Tistedalen Skianlegg kl. 18:00.

    • Nye deltakere som trenger hjelp med utstyr etc., bes møte i god tid, slik at vi rekker å finne fram passende utstyr og gjøre nødvendige tilpasninger før selve økta starter.


Vi gleder oss til å se dere igjen – og forhåpentligvis også til å få med noen nye asfaltcowboyer og ditto cowgirls(!) på det råeste rulleskilaget sørøst for Mosseporten!



Opptur 2025

Postet av Tistedalen FL den 7. Mai 2025

Første onsdag i mai er det Opptur-dag for 8.klassinger i hele Norge. TFL inviterer vår nærmeste ungdomsskole, Risum ungdomsskole. De bruker hele skoledagen i Ertemarka og går ca ei mil, slik som Den Norske Turistforening (DNT) har satt som mål. Hos oss starter vi ved skianlegget på Ertemoen og går til Skårefjell. For å få en runde går vi Olavsleden opp og Bergstien tilbake eller omvendt. Underveis besvares 10 spørsmål om allemannsretten og bærekraft. I dag var det supert turvær, og det var mange blide ungdommer, lærere og veiledere fra TFL å se. Tusen takk til Risum ungdomsskole som med ca 120 elever og 10 lærere/assistenter bruker skoledagen i Ertemarka og til våre egne veiledere som leder klassene trygt gjennom "løypa" og til Terje som fotograferer!

Det anbefales å lese bildetekstene.

Hilsen Ingrid

                                                       Banneret er på plass

                                       TFLs veiledere er klare til å ta imot elevene i sine røde vester

                                                                   Litt info før vi går

                                                  Lærerne trenger også matpause

                               Noen av gutta har funnet seg en fin rasteplass på Skårefjell

                                                  ...og noen bruker gapahuken...

                                                                   Ved jettegryta

                                                         En del av "våre folk" på Skårefjell

                                       Ove informerer om køordningen i Skårefjelltårnet

                                                                      Skårefjelltårnet

                  Det var litt kvist og kvast i et kort parti (ca 50 m) ett sted på runden, men det taklet alle fint

                                   Tilbake i skianlegget etter en fin turdag i Ertemarka




Hallevägen, siste etappe!

Postet av Tistedalen FL den 5. Mai 2025

Bli med på den siste mila av Hallevägen!
Fremmøte på Ertekroken søndag 11. mai kl. 10.00
Frank Skovrand fremfører spesialkomponerte viser og forteller litt om menneskene som levde i grensetraktene på 1800-tallet.
Vi får høre om Orre-Bryngel og hans evner som medisinmann, om røveren Tomt-Elias og om  Sofie Johannesdotter, giftmordersken i Fredrikshald. 
Bommen vil være åpen, så det er mulig å kjøre helt inn til Ertehytta. Følg skilting til Ertekroken herfra. ca. 500m.
Turen mot Halden startet i Sverige på fredag og avsluttes med de siste ti kilometer på søndag kl. 10.30. Vi får tid til en liten hvil i Fuglesangskogen før vi ankommer byen ca. kl. 14.00. 
Det vil bli ordnet med transport tilbake til Erte etter endt tur.
For mer info, ring 94881540
 
Hilsen 
Tistedalen Friluftslag/Den Norske Turistforening  og  Halden Kommune 52 turer/52 uker  

                                 Konsert og start på siste etappe av Hallevägen er på Ertekroken

                                   Vi passerer denne jettegryta på Hallevägen fra Ertekroken til Halden


NB! Det du nå har lest er informasjon om avslutningen på turen langs Hallevägen. Nedenfor er en kopi av infoen om hele turen som vi har hatt liggende under Arrangementer her på tfl.no i mange uker:

9.mai – 11.mai (fredag – søndag). Hallevägen, hele turen er krevende. Turen er totalt 43 km og starter i Rävmarken (Sverige) fredag 9.mai og ender opp i Halden sentrum søndag 11.mai. Vi overnatter på Budalsvika og på Ertekroken/Ertehytta underveis. Det er valgfritt å bli med på hele turen eller deler av den. Hele dag to (lørdag) er 25 km og krevende, ellers er dagsetapppene middels. For mer info se www.tfl.no eller på facebook Turgruppa TFL i forkant av turen. Kontaktperson: Einar Skontorp, tlf 948 81 540.